Fiber laser
Fiber laser (nebo vláknový laser) je laser, ve kterém je aktivním médiem optické vlákno dopované prvky vzácných prvků, jako je erbium, ytterbium, neodym, dysprosium, praseodymium, thulium a holmium. Optické vlákno tedy jen nepřenáší energii, ale aktivně působí a zesiluje výkon.
Výhody
Proti jiným typům laserů je výhodou, že laserové světlo je generováno i přeneseno v inherentně flexibilní médiu, což umožňuje velmi vysokou přesnost a kvalitu paprsku. Další výhodou je vysoký výstupní výkon oproti jiným typům laserů. Vláknové lasery mohou mít aktivní oblasti dlouhé několik kilometrů, a tak mohou poskytovat velmi vysoký optický výkon. Mohou dosahovat kilowattové (až 30kW) úrovně výstupního výkonu (stálého). Samotné vlákno má relativně velkou plochu (díky délce) k objemu vlákna, což umožňuje účinné chlazení.
Konstrukce a použití
Vláknové lasery jsou ve srovnání s pevnolátkovými nebo plynovými lasery srovnatelného výkonu velmi kompaktní, protože vlákno lze ohýbat nebo navíjet a tím ušetřit značný prostor při konstrukčním řešení.
Vzhledem k vlnové délce (1064 nm u Nd:YAG) je laser vhodný jak na značení, gravírování tak díky vysoké kvalitě paprsku také na průmyslové řezání. Použití je velmi široké a zahrnuje např. telekomunikace, ale i vojenské využití v laserových „dělech“.
Mezi další typy laseru (dle použitého prostředí) můžeme zařadit pevnolátkový laser, nebo plynové lasery.