Způsoby laminování a využití
Zalaminované tiskoviny jsou pevné, odolné a hodí se tam, kde má potištěný papír sloužit delší dobu bez poškození. Laminace navíc zvyšuje estetickou hodnotu tiskovin, a tak se využívá i při výrobě diplomů, certifikátů, poukazů a podobně.
Laminace za Tepla
Principu laminace za tepla využívá naprostá většina profesionálních i kancelářských laminátorů. Nejprve je třeba dokumenty vložit do připravených „kapes“.
Jedná se o speciální fólii doplněnou o vrstvu lepidla. Poté procházejí laminátorem s ohřevem. Fólie reaguje na zvýšenou teplotu (mezi 90°C až 120°C).V laminátoru prochází fólie přes vyhřívaný válec a působením tlaku se nalepí na archy papíru.
Vzhledem k časové náročnosti použití kapes (dokument je nutné nejprve po jednom do kapsy vložit) se v produkční sféře spíše setkáme s rolovým laminátorem. Fólie se odvíjejí z připravených rolí (spodní a vrchní) a laminace probího průběžně. Touto metodou odpadá limitace délky formátu (na rozdíl od kapsy, která je připravena na přesný formát) a lze laminovat velmi dlouhé média.
Laminace za studena
Může být suché nebo mokré. Suchá laminace spočívá v aplikaci tenké samolepicí fólie na papír. Dokonalé uhlazení se provádí přes válce, které působením tlaku zajistí dokonalou aplikaci fólie. Takové řešení je však nákladnější, a tak se běžně nevyužívá.
V průmyslovém odvětví je častější laminování za mokra, které je vhodné při výrobě tiskovin ve větších nákladech.
Kapsová laminace
- pokud fólie přesahuje okraje papíru, jsou tiskoviny vodotěsné
- Laminace je možná už od jednoho archu papíru
- Vysoká rychlost a dostupná cena
- Provádíme laminaci do formátu A2
Rolový laminátor
- Lamino se odvíjí z kotoučů
- Laminované médium je nutné řezat na požadovaný formát
- Vysoká rychlost a neomezená délka formátu