LAB
Barevný prostor CIELAB (také známý jako CIE L * a * b * nebo někdy zkráceně jen jako „Lab“ barevný prostor) je barevný prostor definovaný Mezinárodní komisí pro osvětlení (CIE) v roce 1976. Vyjadřuje barvu jako tři číselné hodnoty, L * pro světelnost a a * a b * pro zeleno-červené a modro-žluté barevné komponenty. LAB byl navržen tak, aby byl percepčně jednotný s ohledem na lidské vnímání barev, což znamená, že stejné množství číselné změny v těchto hodnotách odpovídá přibližně stejnému množství vizuálně vnímané změny.
Jedním z nejdůležitějších vlastností modelu CIELAB je to, že vzhledem k danému bílému bodu je nezávislá na zobrazovači – definuje barvy nezávislé na tom, jak jsou vytvořeny nebo zobrazeny. Barevný prostor CIELAB se obvykle používá, když je třeba převést grafiku pro tisk z RGB na CMYK, jelikož gamut CIELAB zahrnuje jak gamuty RGB, tak CMYK barevných modelů.
Prostor samotný je trojrozměrný definován v oboru reálných číselech, který umožňuje nekonečný počet možných barevných zobrazení. Pro použití v digitálním světě je v praxi obvykle mapován na trojrozměrný celočíselný prostor, a proto jsou hodnoty L *, a * a b * obvykle absolutní s předem definovaným rozsahem. Hodnota světlosti L * představuje nejtmavší černou barvu u L * = 0 a nejjasnější bílou barvu při L * = 100. Barevné kanály a * a b * představují skutečnou neutrální šedou při hodnotách a * = 0 a b * = 0. Osa a * představuje zeleno-červenou složku, zelená v záporném směru a červená v pozitivním směru. Osa b * představuje modro-žlutou složku s modrým záporným směrem a žlutým v pozitivním směru.