Rastrová grafika
V počítačové grafice je rastrová grafika nebo bitmapový obrázek datová struktura s tečkovou maticí, která představuje obecně obdélníkovou mřížku pixelů (barevných bodů), kterou lze zobrazit prostřednictvím monitoru, papíru nebo jiného zobrazovacího média.
Rastrové obrázky jsou ukládány do obrazových souborů v různých formátech.
Bitmapa je obdélníková mřížka pixelů, přičemž barva každého pixelu je určena počtem bitů. Bitmapu lze vytvořit pro uložení do videopaměti displeje nebo jako bitmapový soubor nezávislý na zařízení. Rastr je technicky charakterizován šířkou a výškou obrazu v pixelech a počtem bitů na pixel (nebo hloubkou barvy, která určuje počet barev, které může představovat).
Tiskařský průmysl zná rastrovou grafiku jako kontony (od „souvislých tónů“). Opačný ke contones je “práce linky”, obvykle realizovaný jako vektorová grafika v digitálních systémech. Vektorové obrazy mohou být rastrovány (převedeny na pixely) a rastrové obrázky mohou být vektorizovány (rastrové obrázky převedeny na vektorovou grafiku) pomocí softwaru. V obou případech jsou některé informace ztraceny, i když vektorizace může také obnovit některé informace zpět do strojové čitelnosti, jako je tomu v rozpoznávání optických znaků.
Smajlík v levém horním rohu je rastrový obrázek. Po zvětšení se jednotlivé pixely zobrazí jako čtverce. Dále je lze analyzovat s jejich barvami vytvořenými kombinací hodnot pro červenou, zelenou a modrou.
Rozdíl mezi rastrovou a vektorovou grafikou
Výhody
- Přiblížení realitě na velmi vysoké úrovni
- Řada editačních programů, ve kterých jde snadno bitmapa editovat
- Velmi snadno se čte na různých zařízeních
- Opticky věrné uchování snímku při menší velikosti souboru
Nevýhody
- Omezení ve změně velikosti obrazu > zhoršení obrazové kvality
- Editace má velké nároky na zdroje
- Obrázek, který se zmenší a uloží, nelze opětovně zvětši do původní velikosti
- Složitější manipulace s částmi obrazu
Použití
- Fotografie, složité ilustrace plné stínů a barev
- Data, u kterých nelze provést jednoduchou vektorizaci
- Nejpoužívanějším programem pro úpravu rastrové grafiky je v současnosti Adobe Photoshop
- Nejrozšířenějším rastrovým formátem GIF a JPEG či PNG