Pevnolátkový laser
Vláknový laser (fiber laser) nebo také pevnolátkový laser je laser, ve kterém je médiem s velkým ziskem v aktivním prostředí dopovaný vzácný prvek, jako je erbium, ytterbium, neodym, dysprosium, praseodym, thulium a holmium.
Výhodou vláknových laserů oproti jiným typům laserů je to, že laserové světlo je generováno a dodáváno v podstatě flexibilním médiem, které umožňuje snadnější přenos do zaostřeného místa a cíle. To je velmi důležité například pro laserové řezání, svařování a ohýbání kovů nebo polymerů. Další výhodou je vysoký výstupní výkon.
Laserové diody
Laserová dioda (LD), je polovodičové zařízení podobné diodě emitující světlo, ve které dioda dotovaná přímo elektrickým proudem může vytvořit podmínky pro emitování laserového světla. Laserové diody nižšího výkonu (jednotky mW) jsou běžnou součástí spotřebních zařízení kolem nás. Najdeme je např. v DVD přehrávačích, v laserovém ukazovátku nebo v laserové tiskárně. Spolu s optickým členem se používá pro čtení čárových nebo jiných kódů v průmyslu nebo obchodu. Laserové diody o výkonech v jednotkách watů používají pro gravírování nebo řezání běžných materiálů jako dřevo nebo plast. Díky jejich kompaktním velikostem jsou hojně používané v integrovaných obvodech. Modulace je možná v řádu GHz umožňuje použití v telekomunikacích v optických vlnovodech.
Neodymový laser
Nd: YAG (neodymem dotovaný hliníkový granát yttria ; Nd: Y 3 Al 5 O 12 ) je krystal, který se používá jako lazační médium pro lasery v pevné fázi. Nd: YAG lasery typicky emitují světlo s vlnovou délkou 1064 nm v infračerveném světle. V současnosti se jedná o nejrozšířenější typ pevnolátkového laseru především díky zvládnuté umělé výrobě homogenní krystalů do tyčí.
Použití
Nd: YAG lasery se často využívají pro gravírování, leptání nebo značení různých kovů a plastů nebo pro povrchovou úpravu (odstraňování rzi nebo nečistot). Díky vlnové délce jsou vhodné pro značení kovových materiálů nebo tvobu embosovaných reliéfů apod. Na kovové materiály lze gravírovat libovolné motivy – uživatel by se měl při přípravě grafiky řídit několika pravidly. Jsou široce používány ve výrobě pro řezání a svařování oceli, polovodičů a různých slitin. Běžně se tyto lasery používají k vytváření podpovrchových značek v průhledných materiálech, jako je sklo nebo akrylové sklo. Lasery do 2 kW se používají pro selektivní laserové tavení kovů při aditivní vrstvené výrobě.