Vektorová grafika
Vektorová grafika je typ počítačové grafiky, který je definován pomocí 2D bodů, které jsou spojeny linií a křivkami pro vytvoření libovolných tvarů. Každý z těchto bodů má určitou polohu na ose x a y pracovní roviny a určuje směr cesty. Každá křivka (cesta) může mít různé vlastnosti včetně barvy, tvaru, křivky, tloušťky a výplně. Vektorová grafika se dnes běžně nachází v grafických formátech SVG , EPS a PDF a jsou jiné než běžně používané formáty rastrových grafických souborů JPEG , PNG , APNG , GIF a MPEG4.
Pro práci a tvorbu se používá software pro úpravu nebo tvorbu vektorové grafiky (často lze v jediném softwaru tvořit jak vektorovou tak bitmapovou grafiku).
Užití vektorové grafiky
Mimo použítí přímo v grafice k tisku a publikování např. na internetu, má vektorová grafika široké uplatnění v oblastech, kde je nutná přesnost – CNC obrábění, řezání Laserem, nebo plotrování.
Tisk
Vektorová grafika je především ideální pro tisk, protože grafika je tvořena ze série matematických křivek, bude se tisknout velmi ostře (bez změny kvality) i při změně velikosti. Například je možné tisknout vektorové logo na formátu poštovní známky a poté zvětšit stejné logo na velikost billboardu při zachování kvality (bez artefaktů). Rastrová grafika by v tomto případě byla příliš rozmazaná nebo příliš rozpixelovaná, kdyby byla zvětšena z velikosti známky na velikost billboardu. (Přesné rozlišení rastrové grafiky potřebné pro vysoce kvalitní výsledky závisí na pozorovací vzdálenosti, např. Billboard může vypadat jako vysoce kvalitní i při nízkém rozlišení, pokud je pozorovací vzdálenost dostatečně velká. – např. 100 metrů)
Pokud považujeme písmo (fonty) za grafiku, lze stejné principy aplikovat i pro písma. Starší sady znaků byly uloženy jako bitmapy. Aby bylo dosaženo maximální kvality tisku, musela být velikost bitmapy uzpůsobena dle velikosti písma; těmto formátům písma se říká, že neškálovatelné. Dnes je kvalitní typografie založena právě na vektorech a umožnují tak libovolnou změnu velikost bez ztráty kvality. Příklady těchto vektorových formátů pro znaky jsou fonty Postscript a písma TrueType .
Výhody
- Libovolné zmenšování nebo zvětšování obrázku beze ztráty kvality
- S každým objektem grafiky lze pracovat odděleně
- Velikost grafiky (souboru) není závislá na velikosti formátu (plátna), v některých případech může být mnohonásobně menší (nebo větší v případě malých formátů)
Nevýhody
- Proti rastrové grafice je tvorba vektorové grafiky složitějsí na výrobu (tvorbu). Rastrovou grafiku lze snadno vytvořit fotoaparátem, mobilem nebo skenerem.
- V případě komplexních grafických prací je vektorová grafika náročná na hardware (hlavně operační paměť).
- Nehodí se pro složité grafické podklady (např. fotografie, textury apod.)
Rozdíl ilustruje následující obrázek