RGB
RGB (červená, zelená a modrá) označuje systém pro reprezentaci barev, které se používají na displej počítače. Hlavním účelem barevného modelu RGB je snímání a zobrazování obrázků v elektronických systémech, jako jsou televizory a počítače, ačkoli se také používá v konvenční fotografii.
Červená, zelená a modrá jde kombinovat v různých poměrech, aby se získala jakákoli barva ve viditelném spektru. Úrovně R, G a B se mohou pohybovat od 0 do 100 procent plné intenzity. Každá úroveň je reprezentována rozsahem desetinných čísel od 0 do 255 (256 úrovní pro každou barvu), což odpovídá rozsahu binárních čísel od 00000000 do 11111111, nebo hexadecimální 00 až FF. Celkový počet dostupných barev je 256 x 256 x 256, nebo 16 777 216 možných barev.
RGB je tedy barevný model závislý na zařízení: různá zařízení detekují nebo reprodukují danou hodnotu RGB odlišně, protože barevné prvky (jako jsou fosfory nebo barviva) a jejich odezva na jednotlivé úrovně R, G a B se liší od výrobce k výrobci, nebo dokonce na stejném zařízení v průběhu času. Hodnota RGB tedy nedefinuje stejnou barvu napříč zařízeními bez jakéhokoli druhu správy barev.
Aditivní míchání barev: přidáním červené až zelené se získá žlutá; přidání zelené až modré poskytuje azurovou; přidáním modré do červené se získá purpurová; přidání všech tří základních barev dohromady poskytne bílou.
Sada primárních barev, jako jsou primární sRGB, definuje barevný trojúhelník; smícháním primárních barev lze reprodukovat pouze barvy v tomto trojúhelníku. Barvy mimo barevný trojúhelník jsou zde tedy znázorněny šedě. Jsou zobrazeny primární body a bílý bod D65 sRGB.
HTML
V jazyce HTML (Hypertext Markup Language) je barva pozadí stránky nebo textového písma určena hodnotou RGB, vyjádřenou šesti číslicemi v hexadecimálním formátu. První a druhá číslice představuje červenou úroveň; třetí a čtvrtá číslice zelenou úroveň; pátá a šestá číslice modrou úroveň.
Aby bylo možné skutečně zobrazit barvy všech možných hodnot, musí mít počítačový zobrazovací systém 24 bitů, aby popsal barvu v každém pixelu. V zobrazovacích systémech nebo režimech, které mají méně bitů pro zobrazení barev, se zobrazí přibližná hodnota zadané barvy.
Při vytváření webových stránek je počet hodnot RGB, které jsou doporučeny pro použití, značně snížen – zaprvé tím, že mnoho displejů dokáže zpracovat pouze 256 barev, a za druhé, protože prohlížeče PC a Mac Webové prohlížeče zpracovávají 40 z těchto 256 barev nepatrně odlišně. Aby bylo zajištěno, že vaše barvy budou konzistentní v obou prohlížečích, doporučuje se paleta 216 společných barev pro prohlížeče PC i Web. Jakákoli barva mimo tyto barvy bude dithering (přibližná).
- používá se u zobrazovacích zařízení k míchání barev
- např. u RGB LED pásků, žárovek a u počítačových monitorů a televizí
- Pro účely digitální grafiky je vhodné použití barevného modelu RGB
- Pro grafiku na papíře se pracuje s modelem CMYK